Pigmalion był greckim rzeźbiarzem. Zakochał się w rzeźbie kobiety, którą stworzył. Wyobrażał sobie, że jest żywa. Afrodyta, widząc miłosne uniesienia Pigmaliona, głębokie uczucie jakim darzy posąg, spełniła jego życzenie i ożywia postać kobiety.

Niemożliwe stało się możliwe.

Samospełniające się proroctwo…
Jeśli wyobrazimy sobie kogoś jako kompetentnego i mądrego, to w efekcie – rzeczywiście takim się stanie. Dlaczego? Zacznie postępować zgodnie z przekonaniem jakie o nim żywimy. Podobnie z nami. Jeśli myślisz o sobie pozytywnie i wychodzisz z załażenia , że to co robisz ma sens i czujesz się z tym dobrze- to szybciej realizujesz zamierzone cele, dostrzegając sens.

Efekt Pigmaliona może przybrać dwie postaci:
a) pozytywną – efekt Galatei
b)negatywną – efekt Golema.

EFEKT GALATEI-  to pozytywna odmiana samospełniającego się proroctwa.

EFEKT GOLEMA – jest negatywną odmianą samospełniającego się proroctwa. Jeśli  powtarzamy sobie, że jesteśmy beznadziejni, nasze życie będzie pasmem smutku i cierpienia. Jeśli komuś będziemy wmawiać, ze jest np. nieodpowiedzialny, to wkrótce tak o sobie będzie myślał.

Co z tym zrobić?

Uwierz we własny potencjał i zarażaj tą wiarą innych. Myśl optymistycznie. Stosuj afirmacje, czyli krótkie teksty odnoszące się do Twoich potrzeb i pragnień, których celem jest wprowadzenie do podświadomości pozytywnych wzorców. Nasze myśli o ludziach i zdarzeniach, wywołują określone emocje. Jesteśmy tym, w jaki sposób myślimy o sobie. W naszej głowie powstaje obraz innych i świata. Nasze paradygmaty  nas wzmacniają lub wyniszczają.